Září 6, 2020

Skautský kroj

Kroj je „uniforma“ pro všechny skauty. Kdo jej nosí, je pyšný na to, že je skaut. My kroj využíváme jen při slavnostních příležitostech a také na táboře. Kroj má svůj krojový řád, podle kterého se musíme řídit. Proto jsme se rozhodli vám zde sepsat základní krojový řád. Veškeré vybavení je možné si zakoupit ve skautském obchodě , nebo po domluvě s námi.

Skautská košile

Jelikož nejsme vodní skauti, nosíme hnědou košili s dlouhým rukávem.

Skautský šátek

Šátek je velice důležitý doplněk ke košily. Podle barvy šátku se mezi sebou skauti rozpoznávají. Vlčata, čili kluci do 11 let, nosí šátek žlutý. Skauti pak hnědý. Stejně to mají i světlušky a skautky. Šátek se nosí na krku a je uvázán pomocí turbánku. Kluci nosí šátek přes límec košile a holky pod límcem.

WOSM

World organization of the Scout Movement (Světová organizace skautského hnutí) je označením celého skautského hnutí po světě. Každý skaut má na svém pravém rameni nášivku WOSM.

Šňůrka

Na levím rameni se navazuje šňůrka na jejímž konci je píšťalka daná do kapsy. Barva šňůrky pro skauty je zelená.

Domovenka

Nášivka tentokrát na levém rameni, která poukazuje na město z něhož skaut pochází.

Mezinárodní domovenka

Nosí se Nad levou prsní kapsou. jedná se o mezinárodní označení.

Číslo oddílu

Pod domovenkou Olomouc se nosí ještě číslo oddílu. Pro skauty 20.

Slib

Slib se dostává od vedoucích. Nosí se nad levou prní kapsou. V našem oddíle se většinou slibuje na táboře a pouze vybraní členové dostanou slib. Slibem dokazují, že již jsou zkušení skauti a chovají se tak, jak by měli.

Další vybavehí kroje

Náš odd má i vlastní oddílové nášivky, které dostane každý člen a nosí se pod číslem oddílu.

Dalším „bonusem“ na kroj jsou lístečky. patří na prsní kapsu a označují jak dlouho daný člen chodí do skautu. Bronzový za rok, stříbrný za 5 a zlatý za 10 let.

Pokud vás zajímá víc z krojového řádu, zde je dokumet ke stažení.